U travnju ove godine, održan je integrirani projekt nastave Geografije, Povijesti i Kemije pod naslovom: „Geokem 2015.“. Ovaj projekt je namijenjen svim učenicima 2. razreda. Njime se želi ostvariti koleracija spomenutih predmeta na primjeru krškog reljefa u Republici Hrvatskoj. Lokacije terenske nastave Geokem 2015. su: Memorijalni centar Smiljan pokraj Gospića, Nacionalni park Paklenica, vrilo Gacke, te gradovi Starigrad, Nin i Knin. To je prostor koji obiluje primjerima koji su pogodni za održavanje terenske nastave iz spomenutih nastavnih predmeta. Ujedno, u projektu se žele iskoristiti problemsko i ekološko načelo, te načelo egzemplarnosti kako bi učenici što zornije uvidjeli prirodne i povijesno-geografske procese koji su definirali promatrani prostor. Svoje bilješke i mjerenja učenici su upisivali u dnevnik terenske nastave.

U ponedjeljak 27. travnja, krenuli smo autobusom iz Zagreba prema Otočcu. Nakon dvosatne vožnje, stigli smo na naše prvo odredište – izvor rijeke Gacke poznat kao Vrilo Gacke. Na samom izvoru su izvršena geografska i kemijska mjerenja i analize. Podatci su upisani u dnevnike terenske nastave. Zatim smo se zaputili prema hrvatskom kraljevskom gradu Kninu. Po dolasku nas je dočekao turistički vodič uz čije smo vođenje posjetili kninsku tvrđavu gdje smo napravili povijesno-geografski osvrt. Na samoj tvrđavi zatekli smo filmski set, a  snimala se dokumentarna serija o sinjskoj alci. Posjet Kninu smo završili fotografiranjem ispred velike hrvatske zastave na kninskoj tvrđavi. U predvečerje dana došli smo u Starigrad i smjestili se u hotelu „Alan“.

Previous Image
Next Image

info heading

info content


Drugi dan terenske nastave bio je posvećen posjetu Nacionalnog parka Paklenica. Međutim, zbog loših vremenskih prilika, odlučili smo se za posjet gradu Ninu. Crkve sv. Nikole i sv. Križa, kipovi Grgura Ninskog i kneza Branimira bili su samo neke od znamenitosti koje smo obišli. Posjet Ninu je zaokružen posjetu Muzeju ninskih starina gdje smo stekli potpuni uvid u prošlost ovog starog hrvatskog grada. Nakon večere, u upravi NP Paklenica nas je dočekao prof. Lukač i održao predavanje o promatranju ili tzv. monitoringu životinjskih vrsta u NP Paklenica. Posebnu pozornost učenika su zaokupile zmijske  i ptičje vrste u parku.

Zadnji dan terenske nastave krenuli smo na pješački uspon u kanjonu Paklenice. Nakon uspona, u Lugarnici nas je dočekalo osoblje parka i pripremilo piknik za učenike. Uz put su izvršena i mjerenja iz Geografije i Kemije. U poslijepodnevnim satima, nakon jednosatne vožnje, došli smo u Smiljan, rodno mjesto našeg najvećeg znanstvenika – Nikole Tesle. U Memorijalnom centru pogledali smo kratki film i obišli njegovu rodnu kuću. Pri povratku, učenici su predali dnevnike terenske nastave na pregled i ocjenjivanje.