Povodom obilježavanja i sjećanja na žrtve Domovinskog rata organizirana je integrirana terenska nastava geografije i povijesti “Istočna Slavonija 2014”. Projekt je zamišljen kao način da se učenicima približe događaji vezani za Domovinski rat na primjeru grada heroja – Vukovara. Dvodnevna terenska nastava je predviđala posjet Vukovaru, Osijeku i Kopačkom ritu.

U ponedjeljak, 19. svibnja krenuli smo iz Zagreba prema Vukovaru u ranim jutarnjim satima. Prije podneva autobusom smo stigli u Borovo naselje – čuveno vukovarsko predgrađe iz Domovinskog rata. Na Trpinjskoj cesti, koja je poznata kao “groblje tenkova” posjetili smo Spomen dom hrvatskih branitelja. Obilazak je protekao s velikim zanimanjem i pijetetom učenika dok je vodič objašnjavao događaje i sudbine koje su se odvijali 1991. godine u gradu Vukovaru. Zgrada Spomen doma je napravljena u obliku čvrsto stisnute šake koja simbolizira snagu kojom se Vukovar branio od agresije. U nastavku je uslijedio posjet vukovarskoj bolnici gdje se u njezinom podrumu nalazi Mjesto sjećanja – vukovarska bolnica 1991. Nakon ogledanog dokumentarnog filma koji je izazvao emocije kod pojedinih učenika i nastavnika, obišli smo atomsko sklonište bolnice koje je za vrijeme Domovinskog rata pretvoreno u bolnicu gdje su smješteni ranjenici i vršene kirurške operacije. U poslijepodnevnim satima, imali smo pauzu za ručak u restoranu kraj rijeke Dunav. Nakon ručka, krenuli smo prema Spomen domu Ovčara koji se nalazi južno od Vukovara. Danas se tamo nalazi najmoderniji memorijalni centar u Europi. Ovčara je mjesto stradanja oko 250 hrvatskih branitelja koji su kao ranjenici odvučeni iz vukovarske bolnice i u studenom 1991. nakon pada Vukovara mučki ubijeni od strane četnika. Po povratku sa Ovčare, posjetili smo Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata. Na groblju je posebna pažnja posvećena legendarnim herojima Domovinskog rata Blagi Zadri i Marku Babiću koji su bili zapovjednici na Trpinjskoj cesti. Posebnu učeničku pažnju izazvao je posjet vojarni 204. Vukovarske brigade koja je za vrijeme Domovinskog rata bila snažno agresorsko uporište. Danas je u vojarni izložen postav s naoružanjem koje je korišteno za vrijeme rata. Učenici su iskoristili priliku za fotografiranje s tenkovima, topovima, borbenim zrakoplovima i ostalim eksponatima. Za kraj posjete Vukovaru posjetili smo križ koji je podignut kao spomen žrtvama rata, a nalazi se na samom ušću rijeke Vuke u Dunav. Nakon kratkog predaha na glavnom vukovarskom trgu, krenuli smo prema Osijeku gdje nas je čekala večera i noćenje u hotelu Central na glavnom osječkom trgu dr. Ante Starčevića.

 

Previous Image
Next Image

info heading

info content


 

U utorak, 20. svibnja, nakon doručka u Osijeku, krenuli smo prema Baranji kako bi smo posjetili Park prirode Kopački rit. On predstavlja jedan od najvažnijih ornitoloških rezervata u Europi, što znači da ima veliku zajednicu ptičjih vrsta uz postojeću bogatu floru i faunu. Posjet parku prirode Kopački rit je bio jedinstven jer je obilazak proveden na brodu uz temeljit komentar vodiča. Fascinantna je bila zvučna kulisa mnoštva ptičjih vrsta koje su pratile naš obilazak. Nakon što smo odslušali predavanje o povijesti, te o flori i fauni parka u samoj zgradi Uprave, krenuli smo u obilazak kompleksa Tikveš koji je bio poznat kao odmorište kraljevske obitelji Karađorđevića i bivšeg jugoslavenskog predsjednika Josipa Broza Tita. Zatim smo krenuli u srce Baranje prema mjestu Karanac. U Baranjskoj kući nas je dočekao ručak s tipičnim gastronomskim delicijama baranjskog kraja. Nakon vrsnog objeda, probijajući se kroz ravničarsku cestu okruženu morem žita, krenuli smo prema Osijeku gdje smo se uključili na autocestu prema Zagrebu. Na naše odredište i kraj puta stigli smo u predvečerje.

Emocije i reakcija pojedinih učenika na viđeno u Vukovaru nikad neće biti zaboravljene. Utisak koji je posjet pojedinim spomen obilježjima i lokalitetima napravio u srcima učenika, ostati će doživotan. Terenska nastava “Istočna Slavonija 2014.” je opravdala svoj cilj. Poseban doživljaj kod nastavnika i učenika predstavljalo je rješavanja dnevnika terenske nastave u kojem su učenici prezentirali svoja znanja o Domovinskom ratu jer ona nikad ne smiju biti zaboravljena. Kao što poslovica kaže: “Potrebno je poznavati svoju prošlost, kako bi spoznali budućnost”.